Ano, je tomu opravdu tak, i my Češi máme národní sport, kterému je do toho všeho letos neuvěřitelných 113 let. Naše krásná vlast se může pyšnit českým sportem – Národní házenou. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, teď to můžete napravit.
Kdo může hrát?
Jedná se o kolektivní míčový sport pro muže i ženy všeho věku. Pokud máte neposedné dítě nebo jste sami bez pohybu, neváhejte a vyhledejte ve svém okolí sportovní klub, kde se Národní házená hraje. V zimě se hraje ve sportovních halách a v létě zase na venkovních hřištích.
Pravidla hry
Na hřišti se pohybuje během zápasu 7 hráčů:
· 1 brankář
· 3 obránci – snaží se zabránit útočníkům ve střelbě na bránu, nemohou se pohybovat v útočnickém pásu protivníkova týmu.
· 3 útočníci – snaží se vystřelit na branku v protivníkově pásmu a dát gól, nemohou se pohybovat v útočnickém pásu jejich týmu.
Každá pozice má své pravidla a úkoly, kterými se musí řídit, což je jedna z věcí, čímž se tento sport liší od mezinárodní házené, která se v česku hraje také. V této házené se hráči nedělí na obránce a útočníky.
Cílem hry je samozřejmě dostat balón do branky přičemž balónu se nikdo nesmí dotýkat nohami, hraje se pouze rukama. Do toho můžete balón držet v ruce jen 3 vteřiny, pak jej buď odhodit, nebo s ním klepnout o zem.
Hlavní rozdíly Národní házené oproti handbalu neboli mezinárodní házené
· Tvar a velikost branky – národní házená používá branky vysoké a úzké, mezinárodní široké a krátké (podobné jako ve fotbalu).
· Tvar a velikost balónu – národní házená se hraje s balónem větším a tvrdším, než v mezinárodní házené, kde se navíc velikost balónu mění s věkem hráčů.
· Rozdělení na obránce a útočníky – v mezinárodní házené se hráči nedělí.
Ve kterých městech se hraje
Národní házenou můžete hrát téměř po celé české republice. Praha, Brno, Ostrava, Jihlava, Plzeň, Liberec, Žatec, Litvínov. Najdete ji zkrátka všude.