Ačkoli se může zdát, že bazén stačí jen napustit vodou a nasypat do něj chlornan sodný, abychom se mohli koupat v čisté vodě, není tomu tak. Bazénové příslušenství sestává z celé řady pomůcek a přípravků.
Bazénové příslušenství je základ
Bazény, to nejsou jen holé nádrže plné vody, ale celá řada technických komponentů, které nazýváme příslušenstvím a technickým zázemím. Stabilně čisté tekutiny v bazénu (fyzicky i chemicky) lze docílit pouze filtračním okruhem s výkonným čerpadlem, nejlépe s pískovou filtrací, a spolu s tím je nutné nasadit chemické prostředky proti výskytu řas, bakterií a dalších mikroorganismů.
Bazén je v podstatě srovnatelný s klasickou úpravnou pitné vody pro vodovodní řady, jimiž putuje voda v potřebné kvalitě do našich domácností. Česká republika je vyhlášená špičkovou kvalitou pitné vody, jednou z nejlepších na světě, a pokud se zdráháte pít vodu přímo z kohoutku, nemusíte mít rozhodně obavy.
Úpravny vody mimo jiné využívají i algicidní přípravky pro hubení řas, které v pitné vodě nemají co dělat. Řasy zkrátka patří do přírody a to samé platí o bazénu. Koupat se v zakalené zelené či hnědé tekutině – to vám pokazí zážitek a bazén budete vnímat spíše jako přítěž na zahradě.
K čemu je třeba vločkovač
Právě proto se využívají chlorové tablety, případně mořská sůl pro elektrolýzu solného roztoku, kdy se chlór uvolňuje do vody v podobě iontů. Své místo tu má i zmiňovaný algicidní přípravek proti řasám, ale to není vše, co musíte mít při ruce.
Jestliže totiž zahubíte množící se řasy, vznikne mléčný nebo jinak zbarvený zákal. Ten se může vytvořit i jinak, např. rostlinným pylem, prachem a dalšími drobnými nečistotami z ovzduší. Takto velmi jemné částice hmoty se nezachytí ve filtrační patroně a rozvíří se ve vodě natolik, že ztratí svůj křišťálový lesk. A právě zde nastupuje vločkovač do bazénu – účinný přípravek, který sloučí mikroskopické částečky do větších celků (vloček), s nimiž si pak poradí filtrace a ze dna je odsaje bazénový vysavač.