Dovolená je vytouženými a dlouho očekávanými chvílemi klidu a pohody, proto bychom přípravy na ní neměli v žádném případě podceňovat. Pokud pojedete vlakem, autobusem nebo se budete přepravovat letecky, pak nemáte možnost průběh cesty nijak ovlivnit a uložení zavazadel je mimo vaši kompetenci. Jestliže se chystáte vlastním automobilem a navíc budete mít jako řidič zodpovědnost za ostatní spolucestující, měli byste se v dostatečném časovém předstihu věnovat péči o automobil, aby byl před dlouhou cestou v naprostém pořádku.
Pokud za sebou máte servisní prohlídku a váš dopravní prostředek je perfektně připraven, nezbývá než si přát, abyste cestou potkali co nejméně objížděk a jiných nečekaných překážek na trati.
Co byste ale také neměli podceňovat je, že povezete spoustu zavazadel, čím více lidí, tím více kufrů, tašek apod. Jak tedy všechno správně uložit, na co si dát pozor a zajistit pohodlnou a bezpečnou jízdu pro všechny účastníky?
Nutné vybavení samotného vozu, jako je náhradní rezerva, lékárnička, trojúhelník, atd. v žádném případě nenechávejte doma na úkor toho, aby se vám do auta vešlo více zavazadel. Pokud máte zahrádku na střeše, dokáže pobrat celkem hodně zavazadel, ale i zde buďte opatrní, přílišné zatížení může být nebezpečným hazardem.
Do kufru naskládejte cestovní kufry a tašky, povinné vybavení vozu mějte po ruce hned na samém vrchu, aby bylo dobře přístupné. V průběhu jízdy by se zavazadla neměla hýbat, tudíž je umístěte tak, aby tomu bylo zabráněno. K uchycení vám postačí běžné pásy. Kočárek, pokud je to možné, složte, nikdy ho nenechávejte kolečky na podlaze, aby nepopojížděl během cesty. Přímo ve voze můžete ponechat věci, které nejsou těžké a které při případném zabrzdění nikoho neohrozí.
Kola je dobré umístit buď na střechu, nebo na nosič za auto. Další věci, které nejsou příliš foremné, jako třeba sportovní potřeby, můžete rovněž umístit do střešního nosiče, kde budou i bezpečně zamčeny.
A hlavně, balte jen věci, o kterých víte, že je určitě budete potřebovat.