Chtěli byste bydlet v domě na vodě, který je navíc nízkoenergetický a pasivní? Zajímá vás, jak stavba probíhá? Přečtěte si následující článek.
1. Výběr kotviště
Ještě přeď tím, než začnete se skutečnou stavbou nebo plánováním, je nutné najít tu správnou „stavební parcelu“, v tomhle případě kotviště, kde bude pasivní plavidlo ukotveno. To ovšem znamená, že se musí vhodně upravit břeh. Stavba probíhá na souši, ale poslední úpravy se dodělávají až na místě.
2. Základy
Základem celé stavby je ponton, který je vyrobený z železobetonu a má polystyrénové jádro, aby jádro nejenom izolovalo, ale také bylo lehce nadnášeno. Kombinace s železobetonem přináší stabilitu a požadovanou pevnost. Ponton má tu výhodu, že j s těmito materiály takřka bezúdržbový a v podstatě nepotopitelná. Celé jádro je tak odolné vůči nárazu, povětrnostním podmínkám, ale také mrznutí nebo i mořské vodě. Kromě toho je jeho životnost vypočítána asi na padesát let. První pontony, které byly vyrobené v sedmdesátých letech, dodnes bez údržby fungují a nic jim není.
3. Stavba
Celá stavba domu se sestává z panelů, které jsou prefabrikované. Tyto panely jsou namontovány přímo do železobetonového pontonu. Jelikož se jedná o dřevostavbu, není složité pracovat rychle a přesně. Rámová konstrukce znamená, že dům bude nízkoenergetický.
4. Kdy se domy mohou používat?
Celoročně. Obvodový plášť celé dřevostavby je chráněn vrstvou stavařské folie, která má hydroizolační funkci. Fasáda je odvětratelná, protože je vyrobena z obkladu ze smrku sibiřského, tedy je bezúdržbová.
5. Střecha
Střecha domu na vodě je vyrobena z l-nosníků a její povrch je pokrytý opět hydroizolační PVC folií. Dřevostavba má podél obvodu svody vody, které vedou do řeky či jezera, na kterém dům pluje. Všechna okna jsou vyrobena z hliníkového trojskla.
6. Terasa
Terasa dřevostavby je vyrobena z akátového dřeva, které je odolné nejenom proti vlhkosti a houbám, ale také proti červotočům.