Voda v bazénu se nedá stále měnit, protože taková „péče“ o ni by se stala velmi nákladnou. Mnohem lepším řešením je, opravdu se o čistotu průběžně starat. Jak? Většinou postačí použití filtrací a průběžné doplňování chemických přípravků pro tuto činnost určených. Jedině tak si můžete být 100% jistí, že nebudete za špindíry.
Správná filtrace je vlastně srdcem každého zahradního bazénu. Bez ní si čistotu nezajistíme. Nebo alespoň tak efektivně a vlastně bezpracně. Problémem ale je, jaký typ či výkonnost zvolit. Nejprve bychom měli zohlednit objem bazénu, podle čehož vlastně zjistíme požadovanou výkonnost, neboli takovou hodnotu, která určuje schopnost daného zařízení přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu. Obecně pak platí, že by se tato hodnota měla pohybovat v rozmezí 6-8 hodin, při velkých vedrech potom dokonce za 3-4 hodiny. Dalším parametrem je možnost dalšího připojení bazénové výbavy – některé typy to umožňují, jiné nikoli.
Vybírat lze vlastně ze dvou základních druhů – kartušová a písková filtrace. Základní rozdíl je právě ve výkonnosti. Kartušová je vhodná pro čištění malých bazénů, zejména těch nafukovacích. Větší objemy zvládá písková, jejíž funkce je inspirována samočištěním vody v přírodě – průtokem křemičitým pískem se udržuje čistá.
Co se týká dalších opatření pro udržení čisté vody, lze využít z mnoha produktů bazénové chemie. Sem patří například sůl do bazénu, chlornan sodný, přípravky na řasy či úpravu pH vody, rozjasňovače, vonné esence, čističe e filtrů, bromové či kyslíkové tablety a mnohé další. Samozřejmě není třeba vlastnit je všechny, vystačíte si s málem. Při dobré volbě kvalitní filtrace vám může postačit pouhá síťka, mnohdy ale ani tu nebudete potřebovat.
Volba bazénové chemie není povinná, ale pokud se chcete cítit lépe, vyzkoušejte ji. Bez čeho se ale neobejdete, tak filtrace. Základem čistého bazénu je totiž právě toto zařízení.