Každý, kdo si koupí mobil, by měl vědět, že je to velmi citlivé elektronické zařízení, a že bez patřičného ochranného obalu to asi nepůjde. Obaly na mobilní telefony se začaly na trhu objevovat již před mnoha lety, prakticky souběžně s prodejem prvních mobilních telefonů, které nám dnes připadají jako muzejní kousky. Jen si vybavte známou Nokii 5110, pokud patříte mezi pamětníky, a drželi jste ji někdy v ruce, i ta měla svá ochranná plastová či kožená pouzdra.
Dnes se na kryty Huawei P20 Lite a další modely smartphonů využívají různé materiály a mezi nimi i revoluční projekt s názvem eko-kůže. Co to vlastně je a co to má společného s ekologií a kůží?
Eko – je zkratkou pro řešení šetrné k přírodě a v tomto případě to znamená, že jde o materiál šetrný zejména ke zvířatům. Eko-kůže se vyrábí z polyuretanu, tedy z plastické hmoty, s níž se můžete setkat např. u zdravotních matrací a stále častěji i u obuvi. Nahrazuje pravou zvířecí kůži a výrazně se podobá jejím vlastnostem – trvanlivosti, pevnosti i vzhledu.
Kůže – druhá část výrazu Eko-kůže souvisí s napodobením povrchu materiálu, který se pravé kůži podobá velmi věrně. Máte pak v ruce obal na mobil, který má atraktivní vzhled, je velmi praktický a zároveň jej lze vyrobit v mnoha různých barevných odstínech. Počítá se s tím, že povrch polyuretanu je velmi prodyšný, což zaručuje odpařování vodní páry od povrchu mobilního telefonu, a tím je přístroj chráněný před průnikem vody a poškozením elektroniky. S toutéž vlastností se počítá i u zmíněné stélky obuvi, jejíž prodyšnost přináší komfort ženám a dívkám při chůzi v letních sandálech a střevíčkách.
Elegance – eko-kůže umožňuje vytvářet neuvěřitelně pestré možnosti tvarové i barevné a právě elegance je podstatnou vlastností obalů z tohoto materiálu. S trochou nadsázky lze říci, že knížková pouzdra na mobily jsou nejkrásnějšími ochrannými obaly, které kdy byly vyrobeny.