Dnes je spousta možností jak malovat. Hlavně čím. Máme speciální barvy na použití skoro ve všech možných prostorách. Máme penetrační nátěry, podkladové barvy, barvy do vlhkých prostor, barvy bílé v různých stupních bělosti, barvy barevné i barvící koncentráty. Výčet by mohl pokračovat do nekonečna. Navíc vše od mnoha výrobců. Malovat dnes, je prostě pohoda. Opravdu?
Samozřejmě že přeháním. Vše je o zralé úvaze, posouzení možností a schopností, a také o zkušenostech.
Pokud budete malovat sami, dbejte důsledně na přípravu. Tím je myšleno pečlivé zakrytí míst, která nemají být pokryta ani potřísněna barvou. Úklid po malování není žádnou příjemnou záležitostí. Dá se říci, že je to ta nejhorší práce na malování vůbec.
Pokud máte vše dobře ochráněno před kapkami barvy, zvažte, jestli budete hned nanášet barvu, nebo uděláte přípravnou penetraci. Ta se hodí hlavně v případě, kdy poslední nátěr je už letitý a popraskaný, nebo když je na stěnách již silná vrstva barvy po několika malováních. Pokud je vrstva barvy moc silná, je dobré ji odstranit seškrabáním. Hrozí, že po navlhčení by mohla samovolně odpadnout.
Penetrační nátěr je vlastně disperzní lepidlo. To díky tomu že je silně naředěno, projde póry barvy až do omítky a celý podklad pro malování spojí v jeden kompaktní materiál. Navíc povrch připraví pro lepší uchycení nové barvy. V případě, že nepoužijete penetrační nátěr, vyplatí se malovat první vrstvu s barvou ředěnou. Ta pak zastoupí penetraci.
Když je vše připraveno, přistoupíme k samotnému malování. Do obytných pokojů používáme barvu klasickou. Pro pokoje se zvýšenou vlhkostí jako je kuchyně a koupelna, jsou barvy speciální. V těchto pokojích můžeme použít i barvu omyvatelnou.
Klasické malování je v barvě bílé. Často se však používají i barevné odstíny. Pokud toužíme po sytých barvách, dáme přednost již hotové barvě namíchané výrobcem. Pokud nám nabídka nevyhovuje, zkusíme si pomocí tónovacích činidel namíchat barvu podle vlastní představy. Než se s takovou barvou dáme do práce, uděláme si nejdříve zkoušku. Stačí krátký pruh barvy nanesený na malovanou stěnu. Necháme jej zaschnout. Teprve po zaschnutí zjistíme skutečný odstín námi namíchané barvy.
Pokud jsme s ní spokojeni, začneme s malováním. Postupujeme vždy od shora dolů. Je dobré malovat každou stěnu vždy 2x. Vyloučíme tak riziko vzniku takzvaných duchů. Při malování větrejte. Urychlíme schnutí barvy.
Tak s chutí do toho!