Mátový sirup
Máta má úžasné vlastnosti. Pomáhá při žaludečních obtížích, nevolnostech, zmírňuje akné, omezuje astma a alergie a podporuje zdraví ústní dutiny. Limonáda připravená právě z máty je skvělá na ochlazení při letních teplotách.
Na výrobu sirupu budeme potřebovat:
· Větší svazek máty
· 1 kg cukru
· 20g kyseliny citrónové
· 2l převařené vody
Nejdříve si v hrnci převaříme vodu a necháme vychladnout. Namočíme přidáme opláchnutou mátu a necháme na chladném místě louhovat 24 – 48 hodin. Následně z hrnce mátu vyndáme a tekutinu přelijeme přes plátno do nového hrnce. Zahříváme, přidáme cukr, kyselinu citrónovou a mícháme do rozpuštění. Necháme sirup asi 3 minuty přejít varem a mírně zchladlý jej plníme do vyvařených a uzavíratelných lahví. Hotový sirup skladujeme v chladu a temnu. Vydrží i rok.
Levandulový sirup
Levandule se v lékařství používá hlavně proti stresu, bolesti hlavy, únavě, nespavosti a nervozitě. Proto je dobré si z ní udělat sirup, který můžete podle potřeby používat kdykoliv doma.
Na výrobu sirupu budeme potřebovat (cca na 2l):
· 20 stonků levandule (i s lístky)
· 1l převařené vody
· 1 citrón
· 1kg cukru
· 20g kyseliny citrónové
Do vychladlé převařené vody namočíme omytou levanduli, přidáme na kolečka nakrájený citrón (bez kůry, pokud není bio) a necháme 24 hodin louhovat. Poté slijeme přes plátýnko a pořádně vymačkáme. Následně tekutinu zahřejeme a rozpustíme v ní cukr a kyselinu citrónovou. Hotový sirup slijeme do vyvařených lahví a skladujeme v chladu a temnu.
Šalvějový sirup
Šalvěj má úžasné dezinfekční účinky. Čistý sirup můžeme používat po lžičkách při nachlazení, nebo si ho můžeme zředit vodou a konzumovat jako limonádu.
Na výrobu sirupu budeme potřebovat:
· 1,2l vody
· 1kg cukru
· 4 hrsti šalvěje
· 2 citróny
· 20g kyseliny citrónové
Vodu svaříme s cukrem, kyselinou citrónovou a přivedeme k varu. Přidáme šalvěj a krátce povaříme. Odstavíme z plotny, přidáme na kolečka nakrájené citróny bez kůry a přes noc necháme v lednici louhovat. Druhý den scedíme přes plátno, přivedeme krátce k varu a horké plníme do vyvařených sklenic. Uchováváme v chladu a temnu.