Mít na zahradě bazén nemusí být tak drahá záležitost, pokud si vystačíte s nadzemní nádrží o průměru přibližně čtyři metry. Pořizovací cena těchto bazénů není moc vysoká, a udržet je v provozu také nemusí být finanční problém. Potřebujete k tomu hlavně čerpadlo s filtrací, bazénovou chemii a testery pro její správné využívání.
Měření pH vody v bazénu je klíčové pro správné dávkování bazénové chemie. Pokud jeho hodnotu neznáme a začneme dávkovat přípravky, jak se říká, „od oka“, můžeme se dostat i do vážnějších problémů s kvalitou vody, a nejen to.
Když je pH příliš vysoké – pokud naměřené hodnoty přesahují 7,4, půjde o velmi tvrdou vodu, ve které je rozpuštěno příliš mnoho minerálních iontů, zejména hořčíku a vápníku. Pro lidskou pokožku to má vliv spíše příznivý, ale při použití desinfekčních prostředků nikoli. V tvrdší vodě se hůře rozpouští chlorové tablety a nejsou pak dostatečně účinné, což může podpořit rozmnožování nežádoucích bakterií a dalších drobných organismů. Tvrdá voda také může způsobit zákal, takže si pak můžete o křišťálově čisté vodě nechat jen snít.
Příliš nízké pH také není dobré – nízké pH vody znamená, že je kyselejší, a tehdy to naznačuje zvýšené riziko poškození samotného bazénu buď vybělením plastů při použití chlóru, anebo korozí ocelových předmětů, jako jsou schůdky, části některých hraček apod. Kyselá voda v kombinaci s chlórem také více dráždí pokožku, sliznice a oči. Měli byste tedy dbát o to, aby pH vody v bazénu byl na hodnotách mezi 6,8 a 7,4. Používá se k tomu bazénový tester pH a Cl.
Testery jsou dobře dostupné a poměrně levné, nevyplácí se tedy šetřit právě zde, a pokud chcete ušetřit na provozu bazénu, využívejte hladinovou krycí plachtu, která zabrání úniku vody odpařováním. Dolévání vody do nádrže vás může přijít na stovky korun ročně.